20. 8. 2024 | Magdalena Lžičařová | 5 minut čtení
Více než dva roky trvající ruská invaze zasáhla celý svět, ale Ukrajina i nadále statečně odolává této agresi. Přestože současná situace zůstává náročná, mnozí už nyní s nadějí hledí do budoucnosti a začínají plánovat obnovu země po válce. Nedávná konference, kterou jsme spolu-organizovali, se zaměřila na to, jak zajistit, aby se Ukrajina stala moderní, samostatnou a prosperující zemí, která bude pevně zakotvena v západním světě.
O víkendu 20. a 21. července se uskutečnila mezinárodní konference Ukrainian Renaissance. Letošní, historicky druhý, ročník se odehrával v Lvově, rodném městě významného ekonoma Ludwiga von Misese. Právě jehož dílem a myšlenkami byla tato událost ovlivněna. Konferenci pořádali společně čeští Students for Liberty, ukrajinští Students for Freedom a Operace kyseláč Liberálního institutu.
Účastníci zde měli možnost diskutovat s odborníky z mnoha evropských zemí, za zmínku stojí ředitel rumunského Institutu ekonomických studií Christian Năsulea, Mikolaj Pisarski z polského Misesova institutu, ředitelka Bendekuze free market centre Nataliya Melnyk. O svoji zkušenost se podělili také dva členové ukrajinského parlamentu Maryan Zablotskyy a Maria Mezentseva.
Během soboty jsme v lvovském paláci kultury měli možnost navštívit hned několik přednášek a diskusních panelů,vedených jak v angličtině, tak ukrajinštině. Úvodem jsme si mohli vyslechnout rekapitulaci průběhu války od jejího začátku z pohledu dvou zmíněných poslanců. Program pokračoval debatou o hrozbách, které Rusko představuje pro současnou Evropu, moderovanou ředitelem Liberálního institutu Martinem Pánkem. Další přednášky se zaměřily na výhody volného trhu, účinnost protiruských sankcí nebo klíčovou rolí podnikatelů v ekonomické obnově Ukrajiny.
Nedělní program zahrnoval workshop o vlivu ruských narativů na sociálních sítích, který vedl Roman Yaniv z Open Minds Institute, který využívá síťové modely a umělou inteligenci k analýze milionů uživatelských příspěvků. Díky této analýze dokáží rozpoznat, které události nebo informace vyvolávají u lidí souhlasný či odmítavý postoj vůči Ruské federaci. Získaná data lze následně využít v boji proti ruským dezinformacím. Osobní zkušenost z první linie nám přiblížil voják, bývalý člen Students For Liberty a ředitel Institute for economic leadership Mykhailo Lavrovskyi. Vít Samek, zakladatel Operace kyseláč v diskuzi dobrovolníků moderované členkou SFL a humanitární pracovnicí Ketevan Kartsydze zdůraznil důležitost pomoci Ukrajině. Program jsme zakončili exkurzí centrem města, během které nám naši ukrajinští kolegové ukázali krom rodného domu Ludwiga von Misese i více turisticky netypické, ale o to zajímavější lvovské památky.
Celkově konference přilákala více než 200 účastníků, převážně ukrajinských studentů, ale také zástupců z Polska, Rumunska, Slovenska, Ameriky, Francie, Litvy a mnoha dalších zemí.
Za české SFL se nás konference zúčastnilo 25 a v rámci akce také někteří z nás reprezentovali spolek na stánku, kde ostatní účastníky konference zaujaly třeba naše trička „Less Marx, More Mises“. Doufáme, že se příští rok budeme moci opět sejít na Ukrajině, která však už bude svobodná od ruských okupantů, a připravená prožít svoji renesanci.
A jak hodnotí konferenci její účastníci?
I když válka trvá více než 2 roky, z Ukrajinců nemizí ani v nejmenším jejich odhodlání a optimismus. Vidět to bylo i na této konferenci, kde většina z nich věřila že cesta k ukrajinské poválečné renesanci vede skrze volný trh a silné nezkorumpované instituce.
Filip Blaha, student z Brna
Ještě více než minulý první ročník byla letošní Ukrainian Renaissance skutečně mezinárodním setkáním odborníků, aktivistů, politiků a studentů, kteří společně diskutovali o budoucnosti nejen Ukrajiny, ale i Evropy. Na konferenci jsme se zabývali mnoha otázkami, ale hlavním tématem byla odolnost – nejen proti okupantům, ale proti autoritářským tendencím obecně; jaké reformy lze na Ukrajině provést, aby byla svobodnější a bohatší navzdory ruské invazi? Jaké mezinárodní mosty můžeme vybudovat a jaké změny můžeme provést na evropské úrovni? Jak můžeme dále posílit infrastrukturu pro poskytování humanitární pomoci? Jak můžeme integrovat trhy práce a kapitálu, abychom společně lépe čelili neliberalismu? Při hledání odpovědí na všechny tyto otázky nebyla letošní konference jen o ukrajinské renesanci, ale o evropské renesanci.
Jan Mošovský, ESFL spoluorganizátor a moderátor konference