UTXO: Rozhovor s Terezou Starostovou

1. 5. 2023 | Petr „Nezmič“ Kika | 4 minuty čtení

UTXO.23 je otevřená blockchainová konference, na které se 3.-4.6. 2023 setká řada českých a slovenských projektů a komunit ze světa kryptoměn, NFT, metaversu a dalších blockchainových oblastí. Cílem je vést společný dialog a ukázat pestrou škálu možností a využití, které v rámci CZ/SK prostoru existují. Dorazí i známé osobnosti technologické a krypto scény. Mezi mnoha jinými například Petr Mára, Juraj Bednár, Pavol „Wilder“ Lupták a další.

UTXO.23 je jedním z mnoha eventů, které se konají v rámci Prague Blockchain Weeku, který probíhá od 2. do 11. června 2023. Během něj proběhne více než 30 eventů, na kterých nebudou chybět zvučná jména světové scény. Do Prahy přijede například Vitalik Buterin, zakladatel kryptoměny Ethereum, který vystoupí na ETHPrague. Kompletní program akcí naleznete zde. Ani Students for Liberty nebudou na některých akcích chybět.

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Terezou Starostovou, organizátorkou UTXO.23.

Jaká je hlavní myšlenka UTXO?

Konference vznikla na základě komunikace různorodých krypto komunit, které spolu do té doby skoro nepřišly do styku.

S Holkyvkryptu jsme v roce 2021 vypomohly s Ethereovou konferencí v Brně, kde jsme měly i obsah, co přímo s Ethereem nesouvisel. Začal tak dialog, kdy jsme se shodli, že v ČR/SK chybí komunitní akce, která by odrážela aktuální a reálný stav ekosystému a taky dala příležitost lokálním komunitám propojit se a spolupracovat. Zároveň i pochopit, že většinu cílů máme společných a můžeme spojit síly k vedení dialogu např. s politiky a regulátory.

Začátečník, kterého kryptoměny zajímaly, se mohl vzdělávat lokálně jen na menších meetupech nebo akcích typu Chaincamp, kde je obsah omezen čistě na Bitcoin a menší množství speakerů, kteří se často opakují. UTXO má za cíl nabídnout rozšíření obsahu pro pochopení, že téma kryptoměn může a reálně sahá mnohem dál.

Jaké komunity se zde potkají?

Od všeho něco. Holkyvkryptu, Ethereum komunita, Polkadot, NFT komunita, Holky v metaverse. To je výčet některých, co se aktivněji podílí na obsahu, případně doprovodném naučném programu. Přijde i řada Bitcoinerů, zástupců web3 a VR projektů, kde mají Češi světovou roli.

Na koho se můžeme letos těšit?

Z těch klasičtějších zástupců například na Juraje Bednara, Mario Havla, Kirilla Jurana, Pavola Luptáka, Kubu Jedlinského nebo Davida Stancela. Z těch, co se často na jiných konferencích neobjevují, to budou třeba Sodomák, Bozena Rezab, Urza, Artur Sychov nebo Julie Šislerová. Speakerů jsou vyšší desítky, takže si každý najde něco zajímavého.

Pro koho je UTXO určeno?

program je koncipováný do více sálů tak, aby si ve stejný čas našel zajímavé téma jak začátečník, tak i pokročilejší uživatel. Nejedná se ale o konferenci pro více pokročilé nebo vývojáře. Pro ty bude v následujících dnech v rámci Pragueblockchainweek.com dostatek jiných eventů.

V jakém jazyce budou probíhat jednotlivé přednášky?

Naprostá většina je v češtině nebo slovenštině. Malá část přednášek bude v angličtině (díky účasti pár zahraničních speakerů).

Bude možné si v rámci konference vyzkoušet použití krypta? Pokud ano, jak?

Určitě. Na místě proběhne hned několik workshopů, kde si účastník bude moct vyzkoušet instalaci peněženky, první nákup nebo transakci. Budou k dispozici bankomaty od General Bytes nebo třeba interaktivní stánek vysvětlující fungování NFT včetně jejich mintování.

Co si diváci z UTXO odnesou? A co se můžou naučit pro svůj vlastní život?

Schopnost udělat si na věci vlastní názor. To je jedním z cílů UTXO. Nechceme být konferencí, která přes ovlivňování obsahu hlásá jednu možnost nebo pravdu. Chceme ukazovat tu rozmanitost tak, jak je běžné na zahraniční kryptoscéně. Kde se účastník podívá, co všechno krypto obnáší, kam až sahají jeho možnosti a reálné využití a názor a tu možnost výběru sobě vlastní už necháme na něm. Otevřenost je klíčem k úspěchu jakéhokoli pokroku a u vzdělávání kolem kryptoměn tomu není jinak.

Na co dalšího se návštěvníci kromě přednášek, praktických seminářů, sledování diskusí a praktického využívání krypta můžou těšit?

Nebude chybět ani větší NFT galerie nebo chill zóna. Zároveň myslíme i na rodiče. A protože je Gabriel Loci unikátní a krásné místo, bude k dispozici i stánek pro děti nebo třeba opékání špekáčků, aby se ratolesti pro vzdělávání a networking rodičů tolik nenudily

UTXO je jednou z konferencí Prague Blockchain Weeku. Můžeš nám prosím UTXO zařadit a krátce přiblížit, co celý týden přinese? Jaký je rozdíl mezi UTXO a dalšími konferencemi toho týdne?

UTXO je v tom týdnu jediná, převážně CZ/SK akce, která nabídne kromě pokročilejšího obsahu i ten pro naprosté začátečníky. Jde tak o perfektní rozcestník do začátku celého Blockchain Weeku. Setká se zde většina představitelů lokálních komunit, projektů i Čechů a Slováků, co působí v zahraničí. Narozdíl od ostatních akcí v PBW není UTXO zaměřené jen na jeden konkrétní Blockchain či téma, ale je souborem novinek a znalostí napříč celým krypto spektrem. Obsahově se jedná o několikanásobně rozsáhlejší konferenci, kdy účastník nemá dán program přednášek v jednom sále, ale zvolí si jej podle svých vlastních preferencí.

Kde se bude UTXO konat a kdy?

Datum konference je 3.-4.června 2023. Výběr místa měl loni takový ohlas, že jsme se znovu domluvili na konání v klášteře Gabriel Loci na pražském Smíchově. Kromě unikátních vnitřních prostor areál nabízí i rozlehlé vnější sezení s kavárnou, dětským koutkem nebo klidovou zónou. Není tak problém přijít ani s dětmi nebo s pejskem.

Co bys na závěr dodala a vzkázala našim čtenářům?

Ať se nebojí být zvídaví, ptát se, zkoumat a hlavně zůstat otevření. UTXO je pro to skvělá příležitost, kde si můžete řadu věcí vyzkoušet, naučit a setkat se s tématy a lidmi, se kterými byste se možná jinak nepotkali. Co platilo včera nemusí být tou nejlepší možností za rok. V kryptu a obecně v technologiích toto platí dvojnásob a tak se vyplatí sem tam vystoupit z té naší zajeté bubliny.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se konference skvěle vydaří!

Vstupenky s kódem Students for Liberty

Druhým rokem nás budete moci potkat na konferenci UTXO, a kromě debatního stánku s našimi materiály jsme si pro vás letos připravili ve spolupráci s organizátory i 30% slevový kód na vstupenky. Ty pořídíte s kódem STUDENTSFORLIBERTY.

Vstupenky s kódem Students for Liberty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.