9. 3. 2021, aktualizováno 4. 10. 2023 | Lucie Komárková a Štěpán Kovář
Bitcoin jsou nestátní decentralizované digitální peníze. Pokud se s Bitcoinem nebo kryptoměnami obecně setkáváte poprvé, doporučujeme zhlédnout náš webinář, kde přednášela o základech Bitcoinu naše členka Lucie Komárková. V tomto článku se spíše než na technické aspekty kryptoměn zaměříme na to, jak je držet, přijímat a odesílat, zkrátka jak s nimi uživatelsky nakládat.
Jak pracovat s kryptoměnami?
Kryptoměnové peněženky
Stejně, jako české bankovky máte uložené ve své peněžence, pro používání Bitcoinu a jiných kryptoměn potřebujete peněženku virtuální ve formě mobilní aplikace. Je určitě vhodné používat prověřené peněženky. Na Android doporučujeme aplikace Phoenix a pro pokročilejší uživatele Samourai. Na drobné rychlé platby lze použít peněženku Wallet of Satoshi. Nevýhodou Wallet of Satoshi je však to, že jde o tzv. „custodial“ peněženku, kdy je provozovatel walletky zároveň držitelem vašich privátních klíčů. Nedoporučujeme v této peněžence držet větší množství satů. Pro Litecoin a ostatní kryptoměny bychom vám radili si stáhnout aplikaci Coinomi. Pokud máte iPhone, tak doporučujeme Coinomi i pro Bitcoin.
Pro větší částky určitě doporučujeme zakoupit raději bezpečnou hardwarovou peněženku, jako je TREZOR, která umožňuje vyšší úroveň zabezpečení.
Po stažení Vás aplikace samy provedou nastavením. Důležité však je, že po Vás budou aplikace chtít opsání seedu, což je 12 až 24 anglických slov. Ty si vždy zapište ve správném pořadí čitelně na papír. Tato slova slouží ve správném pořadí jako záloha přístupu k Vašim kryptoměnám, bez kterých se po ztrátě vašeho zařízení již nedostanete. Proto je důležité tento krok nepřeskakovat a také tyto slova neukládat online/nefotit z bezpečnostních důvodů.
V peněženkách naleznete dvě hlavní tlačítka: receive a send. Tlačítko receive vygeneruje QR kód, který slouží jako číslo bankovního účtu, který je nutné ukázat protistraně, od které kryptoměny přijímáte. Pokud chcete kryptoměny poslat někomu jinému, stačí naskenovat tento QR kód Vaší peněženkou a nastavit, kolik chcete odeslat a zvolit transakční poplatek – transakční poplatek je nutnou součástí transakce, jde o jakousi cenu za ověření Vaší transakce. Čím vyšší poplatek nabídnete, tím rychleji bude Vaše transakce ověřena. Pokud v současnosti posílá do bitcoinové sítě transakce více lidí, předhánějí se v nabízení vyšších poplatků, a průměrná výše poplatků roste. Naopak, pokud je síť méně zaneprázdněná, jsou poplatky obecně nižší.
Co je Lightning Network
Bitcoinová síť nepropustí více jak 3-7 transakcí za sekundu, tento tvz. problém škálovatelnosti [v originále Scalability problem] se snaží řešit Lightning Network. My tomuto řešení v SFL chceme jít naproti a proto jsme se rozhodli přijímat jako donate i Lightning platby. K využívání Lightningu potřebujeme opět peněženku s odpovídající funkčností. Na Android doporučujeme peněženky Phoneix a Breez (pro iOS existuje Blue Wallet a Wallet of Satoshi). Bitcoin nebo Litecoin směníte do Lightningu například zde. V Lightningu funguje posílání transakcí obráceně než u normálních transakcí. Abyste někomu mohli poslat Bitcoiny přes Lightning, nejdříve potřebujete, aby Vám protistrana vygenerovala fakturu [anglicky invoice] už s přesným počtem požadovaných Bitcoinů. Tuto fakturu poté stačí naskenovat. Protože platby přes Lightning se nezapisují přímo do hlavní Bitcoinové sítě, jako uživatel tak navíc ušetříte na transakčních poplatcích. Pokud se chcete dozvědět o Lightning Network více, doporučujeme přednášku Jana Čapka, nebo rychlé shrnutí od Bitcoinového kanálu.
Jak získat kryptoměny?
Možností, jak si pořídit své první kryptoměny, je hned několik:
ATM – automat
V ČR se nachází poměrně velká síť automatů, díky kterým můžete anonymně získat kryptoměny. Jednoduše vložíte hotovost či zaplatíte kartou, a přijmete kryptoměny. U Bitcoinu se poplatky za nákup pohybují kolem 3 % plus transakční poplatky, které se v průběhu času mění, podle vytíženosti sítě. U Litecoinu to jsou 3 %. Podobně jako u automatů můžete anonymně za hotovost nakoupit také na Bitstocku v trafikách GECO.
Burzy, směnárny
Existuje řada burz a směnáren, kde lze také koupit Bitcoin (např. Coinbase, Coinmate). Stačí se na některé z nich zaregistrovat, projít ověřovacím procesem, který typicky zahrnuje vyfocení obličeje a dokladu totožnosti, a pak již můžete poslat na burzu své fiat peníze a směnit je za kryptoměny (nebo naopak). Stejně tak poté můžete snadno kryptoměny nebo fiat peníze opět vybrat. Výhody jsou většinou nižší poplatky, ale za cenu ztráty soukromí, kvůli regulacím KYC/AML. Proto tuto metodu nákupu Bitcoinu nedoporučujeme těm, kterým jde o soukromí.
Poměrně složité a z pohledu anonymity nejlepší možností je decentralizovaná burza Bisq.
Vekslování (OTC)
Většinou úplně nejlevnější postup, jak si opatřit Bitcoin, je vekslování (jak vekslovat a využít volatility můžete zjistit zde). Na Facebooku můžete vstoupit do české skupiny Krypto Veksl, nebo využít aplikaci Vexl. Princip je stejný jako u kupování valut a bonů za koruny: s někým své koruny zkrátka směníte za kryptoměny. A jakkoliv jde o nejlevnější způsob, jak přijít ke kryptoměnám, díky absenci rozhodčí autority je zároveň důležité dávat velký pozor na případné podvodníky, zejména pokud se ve světě kryptoměn ještě zcela neorientujete. Pokud si nejste jistí, může být jistější si raději na poplatcích připlatit za bezpečí Bitcoin automatu.
Nechte si platit v Bitcoinu
Bitcoin jsou peníze. V článku jsme se soustředili především na jeho využití pro spotřebitele, ale na konci každé platby je i nějaký příjemce – prodejce nebo poskytovatel nějaké služby. Od nich se bitcoiny opět dostávají do oběhu třeba tím, že jimi zaplatí své zaměstnance nebo je smění za jiné peníze. Bitcoin tak lze získat podobně, jako získáváte jiné peníze – může vám je po dohodě platit zaměstnavatel, nebo v nich můžete účtovat služby svým zákazníkům. S přijímáním Bitcoinu vám pomůže například český projekt Beru Bitcoin.
Co dál?
Pokud se nyní cítíte již ve světě kryptoměn jistěji, můžete si zkusit stáhnout jednu z výše zmiňovaných peněženek, nakoupit za pár drobných kryptoměny, a vyzkoušet si platbu třeba tím, že podpoříte činnost českých Students for Liberty.
Zdá se vám, že je Bitcoin příliš složitý, nebo si chcete jeho využití vyzkoušet v praxi? Dobrou zprávou je, že v České republice existují stovky podniků, kde je možné Bitcoinem platit. Dohledat je můžete například na mapě projektu Beru Bitcoin.
Bitcoin komunita žije!
Rádi byste se potkali s komunitou lidí, kteří se taky zajímají o Bitcoin? Dobrou zprávou je, že česká BTC komunita je velmi živá! Kromě mnoha konferencí, které se pravidelně pořádají, se můžete přímo zapojit do dění v lokálních komunitách, a to díky projektu Jednadvacet. Najděte komunitu ve svém okolí, přidejte se do Signal skupiny a potkejte se přímo ve svém městě!
Pokud máte stále nejasnosti o základech Bitcoinu, pusťte si již zmiňovaný webinář s Luckou Komárkovou. A pokud Vás pálí jiné pokročilejší dotazy, jako například zda Bitcoin a kryptoměny škodí životnímu prostředí, i na to pro Vás má Lucka odpověď na webináři o Bitcoinu a ekologii. Na některých ze starších přednášek jsme se bavili o tom, jak Bitcoin funguje, nebo o tom, proč by všeobecné užívání kryptoměn bylo lepší než státní měny.
A pokud potřebujete stále poradit, nebo máte otázku k diskuzi, neváhejte nám poslat zprávu, nebo se stavit na diskuzi na jakékoliv naší události.
Pomozte nám šířit svobodu
Podpořte Students for Liberty v naší činnosti. Díky soukromým příspěvkům můžeme nadále publikovat obsah, vydávat tištěné materiály a pořádat vzdělávací akce. Budeme taky velmi rádi, pokud nám pomůžete rozšířit obsah mezi další lidi.
Podpořte nás Sdílet na Facebooku
Sledujte nás!
Naši aktivitu můžete sledovat taky na sociálních sítích!