Pro & proti: Měla by mít ČNB bitcoinovou rezervu?

29. 1. 2025 | Students for Liberty CZ | 5 minut čtení

Guvernér ČNB, Aleš Michl, se nedávno vyjádřil, že by Česká národní banka mohla zvážit zahrnutí Bitcoinu do svých rezerv. Je to skutečně dobrý nápad? Měla by ČNB investovat do tohoto digitálního aktiva? Na tuto otázku odpovídají naši členové Students for Liberty, kteří se podělili o své názory na to, zda by ČNB měla skutečně nakoupit Bitcoin jako součást svých rezerv.

Filip Blaha

Hlavní a nejdůležitější funkcí ČNB je zajišťovat cenovou a finanční stabilitu, jak jí ukládá zákonem stanovený mandát. Tento mandát však v posledních letech, bohužel, trestuhodně nenaplňovala. Pojďme si však na rovinu říci, že založení bitcoinových rezerv by k plnění tohoto mandátu nijak nepřispělo. Stejně tak nepomůže ani těm proponentům, kteří věří, že tento krok zvýší legitimitu Bitcoinu jako peněz.

Centrální banky drží devizové prostředky z důvodu potřeby intervenovat na devizových trzích. Jejich cílem je udržovat stabilní směnné kurzy, obvykle vůči hlavním světovým měnám, jako jsou dolar a euro (v případě ČNB primárně euro). Tyto intervence mají za cíl podporovat domácí ekonomiku, snižovat kurzová rizika, udržovat vyrovnanou obchodní bilanci v dlouhém období, bojovat proti inflaci a dosahovat dalších makroekonomických cílů. Bitcoin však v současné době žádnou roli v těchto aktivitách nehraje, a jeho schopnost takové procesy ovlivnit je minimální, ne-li nulová.

Neexistuje tedy žádný smysluplný důvod, proč by centrální banka měla nakupovat Bitcoin za účelem plnění svého mandátu. A pokud by tento krok nesloužil k naplnění mandátu, neměla by ho ČNB realizovat vůbec.

Zastánci Bitcoinu však často argumentují jinak. Poukazují na to, že už samotná úvaha ČNB o koupi Bitcoinu by podpořila jeho propagaci a adopci ze strany veřejnosti. A co teprve, kdyby ho ČNB skutečně koupila a začala s ním pracovat? Takový krok by ale způsobil především to, že lidé by Bitcoin více HODLovali s očekáváním růstu jeho ceny. Tento krok by v žádném případě nepodpořil Bitcoin jako účetní jednotku ani jako prostředek směny. 

Navíc by tím vznikl nebezpečný precedens. Pokud by centrální banky, jako je například FED nebo ECB, držely dostatečně velké rezervy v Bitcoinu, mohly by svými zásahy ovlivňovat jeho cenu a nezávislost. To by bylo v rozporu s myšlenkou Bitcoinu jako decentralizovaných a necenzurovatelných peněz.

Čili suma sumárum, požadavek, aby ČNB (nebo dokonce FED) nakupovala Bitcoin, nedává smysl ani z pohledu bitcoinera, ani z pozice centrálního bankéře.

Teo Kuběna

Česká národní banka (ČNB), jako konzervativní instituce s výrazně nadprůměrnou výkonností v porovnání se světem, by přijetím Bitcoinu vyslala jasný signál jeho legitimizace a podpory jeho přijetí ve společnosti. Tento krok by vedl ke zvýšení poptávky – jednak kvůli tvorbě samotných rezerv ČNB a ostatních institucí, které by se mohly inspirovat, a jednak ze strany širší veřejnosti, která by získala důvěru v Bitcoin. To by v konečném důsledku přispělo k růstu jeho ceny.

Z této situace by profitovali především ti, kteří Bitcoinu věřili od jeho počátků a podíleli se na jeho úspěchu a přežití. Na druhou stranu je pravdou, že ti, kteří si Bitcoin před těmito kroky státních institucí nepořídí, nebudou moci těžit z jeho budoucího zhodnocení v takové míře.

Přesto je třeba si uvědomit, že smyslem Bitcoinu nikdy nebylo rychlé zbohatnutí, ale vytvoření skutečných peněz, které jsou odolné vůči korupci, cenzuře a znehodnocení. Tyto vlastnosti zůstanou dostupné všem, bez ohledu na to, zda Bitcoin vlastní nebo ne.

Pokud by se však státní instituce pokusily získat kontrolu nad Bitcoinovou sítí prostřednictvím provozování uzlů nebo těžařských stanic, bylo by namístě tuto iniciativu odmítnout. Tvorba rezerv však tento případ nepředstavuje.

Z pohledu libertariána sice nemohu aktivně podporovat tento krok, ani po něm volat, protože ČNB disponuje prostředky, které považuji za nelegitimně nabyté. Nicméně pokud se ČNB rozhodne vytvořit rezervy ve formě Bitcoinu, budu tento krok vnímat spíše pozitivně.

Filip Švec

Bitcoinové rezervy v ČNB se mi jako libertariánovi zásadně příčí. Zastávám názor, že stát by měl být co nejmenší a co nejslabší. Proto mi vyhovuje, že stát nedisponuje legitimními a silnými platidly, jako je Bitcoin. Atraktivně znějící státní zásahy jsou často dvousečné, přičemž prostředky k jejich realizaci bývají od počátku nelegitimní. Peníze použité na nákup Bitcoinů by byly buď nově vydány do oběhu, čímž by znehodnotily úspory všech držitelů CZK, nebo získány na daních, které jsou vybírány pod pohrůžkou násilí.

Kromě této základní námitky vidím v přijetí Bitcoinu ČNB ještě další problém. Nelíbí se mi představa, že státní přijetí něčeho automaticky zvyšuje jeho legitimitu v očích veřejnosti. Argument, že přijetí BTC státem legitimizuje Bitcoin, s sebou nese riziko, že by se toto kritérium mohlo stát novým měřítkem pro svět kryptoměn. To by dalo státu další nástroj k ovlivňování toho, co je vnímáno jako dobré nebo špatné.

Argumenty o legitimitě postavené na státním přijetí považuji z libertariánského hlediska za chybnou logiku. Smyslem libertariánství je, aby stát neurčoval, co je legitimní. Tuto myšlenku bychom měli šířit mezi širší veřejnost a povzbuzovat lidi k tomu, aby se nespoléhali na stát při svých rozhodnutích nebo při utváření názoru na svět.

Místo toho bychom měli usilovat o větší nezávislost jednotlivců na státním aparátu a podporovat decentralizované nástroje, které umožňují svobodu bez státního schvalování či intervence.

Jonáš Kurus

Téma bankovních rezerv ve formě Bitcoinu se objevilo v českých médiích a vyvolalo rozporuplné reakce i v jinak názorově jednotných kruzích. Nemám zatím dostatečné znalosti k tomu, abych objektivně posoudil, zda je tento krok pro ČNB výhodný. Nicméně obava z výrazné volatility rezervní měny mi připadá oprávněná. V případě, že by k přijetí Bitcoinu jako rezervní měny skutečně došlo, mělo by být toto rozhodnutí pečlivě zváženo a podloženo důkladnou analýzou.

Pokud by však tento krok nevedl ke zhroucení systému nebo k zásadnímu úpadku civilizace, vnímal bych jej jako krok vpřed. Hlavním důvodem mého přesvědčení je symbolika a signál, který by tím ČNB vyslala. Legitimizovala by tím Bitcoin jako měnu, která dokáže i v tak významné roli, jako je fungování v podobě rezerv, konkurovat státním penězům. Jasně by tím naznačila, že Bitcoin je třeba brát vážně – což dosud možná nebylo pro některé samozřejmé.

Je však důležité mít na paměti, že pro univerzální adaptaci Bitcoinu je nutné využívat jeho potenciál nejen jako nástroje pro uchování hodnoty, ale také jako prostředníka směny. Nelze přehlížet, že v dlouhodobém horizontu by ČNB čelila výzvám spojeným s adaptací Bitcoinu, jenž by mohl představovat významnou konkurenci české koruně. Vyvstává zde otázka, zda mají bankéři z ČNB dlouhodobou strategii, jak zabránit tomu, aby Bitcoin svou pozicí ohrozil korunu, nebo zda tuto možnost podceňují, čímž by mohli nevědomky posílit pravděpodobnost, že se tak stane.

Můj osobní názor je, že Bitcoin je ze strany ČNB stále podceňován. Právě proto podporuji zavedení rezerv ve formě Bitcoinu.

Ondřej Pšenička

Myšlenka adopce Bitcoinu do rezerv centrální banky na první pohled zní atraktivně – zvýšení ceny, legitimizace sítě, obtížnější zákaz, skvělá reklama a podpora adopce. Bitcoin je přece neutrální, pro všechny, a jak říkáme, medojedovi je to jedno, že?

Obrázek

Přesto si myslím, že by nikdo, kdo skutečně rozumí podstatě Bitcoinu, neměl oslavovat jeho koupi centrální bankou. Bez ohledu na to, zda jde o „OG bitcoinera“, který usiluje o odluku peněz od státu, nebo investora, který v Bitcoinu vidí příležitost k zhodnocení fiatových úspor, dlouhodobý cíl zůstává stejný. Cena Bitcoinu je dnes dána nejen spekulací, ale také tím, že síť postupně naplňuje svůj ideál digitálních, bezstátních, necenzurovatelných, neutrálních a tvrdých peněz. A právě tento cíl spojuje obě skupiny.

Co skutečně napomůže Bitcoinu stát se globálními tvrdými penězi? Bude to scénář, kdy banky skoupí velké množství Bitcoinů, cena prudce vzroste a časní osvojitelé si budou užívat bohatství? Pravděpodobně ne. Bitcoin má větší šanci stát se globálními bezstátními penězi, pokud bude mít co nejvíce času oslovit co nejvíce lidí, než vlastnění byť jen malého množství Bitcoinu přestane být dostupné. Pokud lidé budou Bitcoin držet ideálně v self-custody a budou jej používat jako prostředek směny i uchovatele hodnoty, vytvoří tím skutečné peníze.

Navíc je zde otázka incentiv pro vývojáře. Budou programátoři chtít psát kód pro Bitcoin, pokud se stane pouze nástrojem centrálních bank? Co když centrální banky začnou těžit, aby chránily své rezervy, třeba i na úkor ztrát, a tím zcela vytlačí běžné těžaře? Zůstane síť za těchto podmínek odolná vůči cenzuře?

Pokud bychom chtěli, aby Bitcoin zůstal věrný svým principům – odolný vůči manipulaci a cenzuře – měl by být stále nástrojem lidí, nikoli nástrojem států. Přijetí Bitcoinu centrálními bankami sice může přinést krátkodobé výhody, ale dlouhodobé důsledky by mohly podkopat samotné základy, na nichž Bitcoin stojí.


Pomozte nám šířit svobodu

Podpořte Students for Liberty v naší činnosti. Díky soukromým příspěvkům můžeme nadále publikovat obsah, vydávat tištěné materiály a pořádat vzdělávací akce. Budeme taky velmi rádi, pokud nám pomůžete rozšířit obsah mezi další lidi.

Podpořte nás Sdílet na Facebooku

Sledujte nás!

Naši aktivitu můžete sledovat taky na sociálních sítích!


Tags: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *