V Rusku vládne nacionální socialismus. Zločiny na Ukrajině to dokazují denně

07.11.2022 | Bohumír Žídek | 4 minuty čtení

Ideologii ruského režimu lze nejlépe popsat jako nacionální socialismus. Program Vladimira Putina je rozšířit ruský lebensraum. Ruský diktátor se u toho stejně jako Hitler zaklíná právy údajně utlačovaných krajanů v sousední zemi. Že Rusko na Ukrajině páchá genocidu, potvrzují přímo Putinovy projevy. O tom a mnohém dalším jsme si povídali s Tomem G. Palmerem z organizace Atlas Network.

I když jsme si povídali před několika měsíci (u příležitosti dubnového LibertyConu pořádaného organizací Students for Liberty), mám pocit, že rozhovor vůbec nezestárl. Naopak, příkladů ruských zvěrstev i výroků, které potvrzují naše vývody, neustále přibývá.

Šedesátník Palmer vystudoval filosofii a politologii. Dlouhodobě se snaží pomáhat bojovníkům za svobodu v zemích, kde vládne nesvoboda. Obojí ho vede k tomu, že se zabývá analýzou myšlení krajní pravice. I proto má jasno v tom, co je ruský režim zač.

„Myslím si, že nacionální socialismus je přiléhavý termín,“ reaguje okamžitě a bez zaváhání na mé nesmělé nahození.

Důvody k takovému hodnocení vidí dva: „Za prvé – činy jsou srovnatelné. Ale za druhé, co je možná důležitější – ideologie a motivace Kremlu je slovo od slova okopírovaná z nacionálně socialistické kuchařky.“

Ruská ideologie – nacionální socialismus

Jako jeden z hlavních zdrojů ideologie současného Kremlu Palmer vidí Carla Schmitta: „Tento přední nacionálně socialistický ideolog byl brilantní, ale nechutný myslitel. Jeho dílo v oblasti geopolitiky, konkrétně myšlenka großraum, jednoznačně ovlivnilo Alexandra Dugina.“

Samozřejmě, že Dugin v Kremlu nevládne, nemá reálný vliv a také není „hlavním Putinovým ideologem“, jak se někdy zjednodušeně tvrdí. To by však nemělo zakrýt význam jeho role v současném dění. „Pomohl vytvořit intelektuální prostředí, které připravilo jeviště a rekvizity, které se Kremlu hodí v hybridní informační válce, kterou vede proti demokratickým zemím,“ domnívá se Palmer.

„Podívejte se na zdůvodnění invaze. Volksgenossen. U Hitlera to byly Sudety a Polsko, kde použil tento argument jako ospravedlnění své expanze. Tohle je zcela, ale tím myslím zcela přesně totéž, co dělá Putin. Russkij mir, ruský svět, je rekonstrukcí myšlenky Třetí říše. Myšlenka nutnosti chránit volksgenossen, v tomto případě ruské krajany v zahraničí, je jednoduše okopírovaná z nacistické kuchařky.“

Zásadní Palmerovo zjištění tedy je, že u Ruska a nacismu nejde jen o nějakou paralelu nebo přirovnání. „Je to jako přes kopírák,“ konstatuje.

To neznamená, že se nenajdou rozdíly. „Antisemitismus v tomto případě není zásadním prvkem, ačkoliv se neustále někde v pozadí vznáší, v určitých subtilnějších formách. Ale nemyslím si, že antisemitismus je jediným definičním znakem nacismu,“ doplňuje filosof.

Jak razil Carl Schmitt, zásadní je mít nepřítele a je úplně jedno, kdo tím nepřítelem je.

Číst celý rozhovor

Úvodní foto poskytl nikitabuida skrz Freepik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.