Brave – chránit soukromí nemusí jen stát

10.05.2021 | Radek Cieslar

Mnoho lidí je zvyklých na to, že když se jim na chování druhých něco nelíbí, volají po státním řešení. Stát má pro ně tu výhodu, že mnohdy nemusí příliš zkoumat opodstatněnost svých politik (o Účtenkovce jste jistě slyšeli), jejich legitimitu a reálný přínos (například o drogové válce píšeme zde), stačí, když o dané opatření bude dostatečně silný zájem v zákonodárných sborech, případně i jen v exekutivě. Zastánci státních řešení proto mohou s klidem přenést odpovědnost na stát, a umýt si ruce nad jeho případným selháním.

Představa, že o nás někdo cizí sbírá údaje, analyzuje je, a pak nám na základě zjištění vnutí nějaký obsah, je mnohým lidem nepříjemná. Řeč je o analýze chování v prostředí internetu a následném cílení reklamy a obsahu. Předně – pokud se někomu zobrazí na cizí stránce reklama, rozhodně nejde o žádné vnucení ve smyslu násilí či nelegitimního jednání. Jako návštěvníci cizího webu k němu nemáme žádná specifická práva. Proč bychom taky měli? Je snad náš? Provozujeme ho? Získali jsem jej legitimně? Samozřejmě můžeme provozovatele požádat, aby z webu nějaký obsah odstranil, ale je plně v jeho režii, zda nás uposlechne (otázku duševního vlastnictví zde vynechme, berme v potaz pouze takový obsah, ke kterému by i podle současných zákonů měl provozovatel práva k užití).

Pokud nechceme na cizím webu vidět nějaký obsah, třeba právě reklamu, dává nám trh k dispozici mnoho nástrojů – ať už se jedná o různé pluginy, které zabraňují sbírání a trasování údajů o nás (na základě kterých se zobrazuje cílená reklama a obsah), nebo o doplňky, které zabraňují zobrazení reklamy.

Prohlížeč, který neprohlíží

reklamy. Brave je webový prohlížeč pro počítače i mobilní telefony, jehož koncept byl prvně představen už v roce 2015, a to startupem Brave Software. Mezi jeho zakladateli je například Brendan Eich (tvůrce jazyka JavaScript a spoluzakladatel Mozilly, jejíž prohlížeč Firefox možná právě používáte). Hlavní přínos oproti ostatním prohlížečům je jednoduchý – zabránit trackování údajů o prohlížení ve prospěch provozovatelů webů a zobrazování reklamy. Tím prohlížeč sám o sobě nahrazuje programy jako AdBlock či AdBlock Plus.

Reklamu ano, ale

jen pokud chcete. Dalším konceptem prohlížeče Brave je možnost nechat si čas od času zobrazit reklamu, ovšem jen tak často, jak si uživatel přeje, a navíc téměř anonymně. Proč by si ale uživatelé chtěli zobrazovat reklamy, které tak rádi blokují? Reklama bývá pro mnohé weby základem přežití – jejich příjmy stojí na panelové reklamě, a ta zase stojí na profilaci uživatelů (zobrazit vášnivému vyznavači životního stylu v souladu s přírodou reklamu na jednorázové kelímky by asi nebylo profitabilní). Uživatelé, kteří používají Brave, obdrží za každé zobrazení reklamy nově vzniklou kryptoměnu – Basic Attention Token – BAT. Tuto kryptoměnu mohou následně buď automaticky nebo manuálně přidělovat jednotlivým tvůrcům obsahu, který prohlíží.

Basic Attention Token – BAT

Kryptoměna, která je spojena s uživateli prohlížeče Brave, postupně koluje od inzerentů k uživatelům, kteří reklamu zobrazí, aby mohli měnu následně přispět tvůrcům obsahu (ano, třeba i Students for Liberty). Protože se jedná o kryptoměnu, je zároveň obchodovatelná a převoditelná, jako téměř každá jiná. Dokonce ji lze koupit a prodat na burzách, jako je Coinbase. Rozhodně nepatří k žádným trpaslíkům – její tržní kapitalizace (celková hodnota v oběhu) činí přibližně 2 miliardy dolarů, což jí přinese umístění v TOP 100 kryptoměnách (jen pro představu, server CoinMarketCap eviduje přibližně 5000 různých kryptoměn).

Děkuji, už mám Chrome

Kryptoměnu BAT získávají při surfování momentálně jen uživatelé prohlížeče Brave. Ten je bezplatný, a stejně, jako Chrome, je odvozen od prohlížeče Chromium. Při samotném zobrazování stránek tak uživatelé Brave prakticky nepoznají, že používají jiný prohlížeč (do kterého by museli instalovat pluginy pro blokaci reklamy a trackingu). Prohlížení v Bravu by dokonce mělo být o kousek rychlejší než prohlížení v Chromu. Brave uživatele samozřejmě nebude vyzývat k přihlášení do prohlížeče, protože by na jeho základě opět bylo možné trasovat uživatelské zájmy a sledovat jeho aktivitu napříč všemi weby. Samozřejmostí je použití doplňků, které uživatelé znají i pro Chrome, včetně správců hesel (bezplatně lze například použít BitWarden).

Vyzkouším Brave

Prvním krokem k zapojení do procesu Basic Attention Tokenů je stažení prohlížeče Brave a jeho instalace. Dalším krokem je samozřejmě jeho používání.

V pravé horní části jsou dvě klíčové ikony. První značí zapnutí „štítů“ Brave – to jsou všechny prostředky, kterými program umí bránit trasování a získávání údajů třetím stranám. Štíty se dají kdykoliv i vypnout. Druhá ikona je samotná ikona kryptoměny BAT a skrývá se pod ní jednoduchý výpis vaší kryptopeněženky, spolu s možností rozdělit nabyté prostředky mezi navštěvované weby. Minimální výše příspěvku je 1 BAT.

Anonymní prohlížení

Prohlížeč Brave má zabudovanou implementaci Toru. Příznivci této anonymizační cibulové technologie tak mohou používat jeden prohlížeč pro klasické spojení s webem i brouzdání v rámci sítí darknetů, případně oba přístupy zkombinovat – přistupovat na běžný web přes onnion routing Toru.

Technologie Tor (prohlížeč, protokol a způsob síťového spojení) není žádná novinka. Narozdíl od klasického přístupu na web, kdy se požadavek snaží co nejkratší cestou dostat k cílovému serveru a zpět, využívá Tor speciálních uzlů, které přenáší požadavek na přístup z jednoho místa na druhé, aniž by kterékoliv samotné místo znalo výchozí a cílové zařízení. Díky tomu je komunikace skrz Tor značně anonymizovaná a jen velmi obtížně trasovatelná. Jednotlivé přístupy na web se téměř nedají spojit s konkrétním uživatelem. Daní za to je snížená rychlost přístupu k cíli i zpět.

Nedělám nic špatného, nemám co skrývat

Přestože leckdo bude tvrdit, že kdo nedělá nic špatného, nemá co skrývat, je toto tvrzení irelevantní. I člověk, který nedělá nic špatného, může mít vlastní zájem na tom, aby o jeho chování ostatní nevěděli, a nechce jim poskytnout údaje o sobě. Navíc je otázkou, kdo určuje, co je špatným. Historie i současnost nám dává dostatek příkladů, kdy jednotlivci i celé komunity byli diskriminováni, pronásledováni, omezováni i zabíjeni bez legitimních důvodů. Mnohdy k tomu stačilo a stačí rozhodující autoritě získat údaje o chování a sympatiích daného člověka. O tom, jak snadno může být člověk zatčen za publikaci fotografie sebe sama, která ani není reálná, si můžete přečíst zde. Informace, které o sobě odhalujete, je těžké vzít zpět. Při vystupování na internetu je tedy třeba se ptát nejen, co chcete, aby o vás současná vláda věděla, ale i co se nebojíte odhalit jakékoliv budoucí vládě nebo režimu, který přijde po ní.

Pokud ve vás stále přetrvávají pochybnosti ohledně Bravu, nebo se sami chcete stát součástí sítě tvůrců obsahu (tedy těmi, kdo na svých webech přijímají příspěvky ve formě BATů) neváhejte nám napsat – rádi pomůžeme!

Napište nám!

Tags:

2 Odpovědi

  1. oliver napsal:

    gfr
    ht

  2. oliver napsal:

    000

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.