Dolar i euro poškozují planetu více než Bitcoin

22. 5. 2023 | Radek Cieslar | 4 minuty čtení

Běžně se lze setkat s názorem, že těžba bitcoinů je neekologická, spotřebovává velké množství energie a zdrojů, a to vše jen pro nesmyslné výpočty jedniček a nul, které nemají žádnou vnitřní hodnotu. Námitku k samotné existenci vnitřní hodnoty u jakéhokoliv statku/služby lze nalézt v naší poslední vydané knize Úvod do rakouské ekonomie. Dnes se ale úplně oprostím od problému vnitřní hodnoty a podívám se na to, proč nedává smysl zmiňovat specificky Bitcoin jako zástupce nesmyslného pálení zdrojů.

Spotřeba zdrojů

Lidské jednání spotřebovává zdroje. Jednotlivé lidské potřeby lze ale uspokojit různými opatřeními, která spotřebovávají různé zdroje v různé míře. Peníze jako přijímaný prostředek směny nejsou výjimkou, a jakýkoliv měnový systém bude vždy spotřebovávat zdroje. Zatímco spotřeba těžebních strojů Bitcoinu je v médiích často skloňována, jen stěží lze nalézt příspěvek ke spotřebě zdrojů jakékoliv jiné měny a platebního systému.

Za celé Nizozemsko?

Provoz Bitcoinu spotřebovává podobné množství elektřiny jako celé Nizozemsko, to je informace, se kterou se lze běžně setkat. Snadno si pak lze Bitcoin představit jako konzumenta na úrovni celého státu. Elektřina je ale jen jeden z mnoha zdrojů, které lidstvo spotřebovává, a podílí se na celkové hodnotě zdrojů jen minimálně. Pro Bitcoin je ale elektřina hlavním konzumovaným zdrojem. Jen pro představu – elektřina v Nizozemsku tvoří přibližně 13 % spotřebovávané energie. Nyní je už zřejmé, že představa bitcoinového monstra, které spotřebovává zdroje jako celý stát, je naprosto mimo mísu. Samotná tato informace nám ale beztak nic neřekne o dopadu na životní prostředí, na němž je celý argument postaven.

Elektřina pro Bitcoin

Hlavním konzumovaným zdrojem Bitcoinu je elektřina, dále pak materiály pro výrobu a údržbu těžebních zařízení, minimálně taky zdroje pro výrobu a provoz peněženek a terminálů. Spotřeba při těžbě se velice liší podle aktuální nálady na trhu, zasahují do ní i politická rozhodnutí některých zemí. Na tomto místě nebudu nijak rozvíjet argument, že část spotřebované energie je energie odpadní, například energie nevyužívaných vodních turbín nebo energie spalování unikajících plynů při těžbě na ropných plošinách. Tuto energii nelze nijak „ušetřit“, neboť pro ni až do příchodu těžařů BTC nebylo využití.

Envirodopady Bitcoinu

Hlavní argumentace proti environmentálním dopadům Bitcoinu spočívá v náročnosti jeho těžby, která ale zároveň zaštiťuje i transakce. Pro rok 2021 padl odhad spotřeby na přibližně 130 TWh elektřiny, tedy ekvivalent uvedeného Nizozemska. Různé odhady pak hovoří o produkci až 90 milionů tun CO2. Při tržní ceně $15 za tunu emisí (nejedná se o EU emisní povolenky, které nereflektují trh) to dělá přibližně 1,3 miliardy dolarů v dopadech těžební a zároveň transakční energie Bitcoinu.

I fiat stojí zdroje!

Bitcoin není samolibý. Je to celý měnový systém. Pojďme ho tedy srovnat s jiným. Ani provoz fiat měnového systému není bez nákladů. Report Digital Planet se pokusil zmapovat environmentální dopady produkce a oběhu bankovek amerických dolarů. Tato statistika nezahrnuje elektronické platební systémy a náklady na výrobu různých zařízení, asi jako vůbec nezahrnuje dopady produkce mincí. Jde pouze o náklady spojené s produkcí bankovek amerických dolarů, s jejich distribucí po zemi, dalšími distribučními náklady při transakcích a náklady na provoz dolarových bankomatů (bez počátečních vstupů). Report vyčísluje hodnotu environmentálních dopadů produkce a provozu amerických bankovek na přibližně 13 miliard dolarů, a to při průměrné životnosti bankovky kolem 9 let.

A co Nizozemsko?

Nizozemská De Nederlandsche Bank učinila pro rok 2015 odhad nákladů výroby a provozu hotovosti v zemi. Zahrnula proces výroby a následnou distribuci při transakcích a provoz bankomatů v zemi. Odhad hovoří o emisích 17 milionů tun CO2 ročně, tedy asi 250 milionů dolarů v hodnotě emisí. Při množství obíhající hotovosti ne vyšším než 55 miliard eur nejde vskutku o nijak závratný výsledek. Pro srovnání – aktuální tržní kapitalizace Bitcoinu je kolem 500 miliard eur.

Cena za dolar

Pojďme všechny uvedené hodnoty trochu srovnat. Zatímco hodnota emisí je pro dolarové bankovky suverénně nejvyšší, jde taky o bankovky s největší tržní kapitalizací. Digital Planet přepočítává hodnotu emisí na 0,7 centu (USD) ročně v přepočtu na dolar hodnoty bankovky. Výpočet z dat De Nederlandsche Bank informuje o 0,42 centech (USD) ročně v přepočtu na dolar hodnoty jejich používané eurové hotovosti (bankovek i mincí). V případě Bitcoinu jsou výše uvedená data pro rok 2021, ovšem v daném roce jeho hodnota kolísala od 30 tisíc až po 60 tisíc dolarů a tržní kapitalizace kolísala od 550 miliard dolarů po více než bilion. To by představovalo hodnotu emisí od 0,23 centu (USD) ročně v přepočtu na dolar hodnoty až po přibližně 0,1 centu.

Debetní a kreditní karty

Námitkou proti těmto výpočtům by mohly učinit například platby kreditními a debetními kartami, případně bezhotovostní transakce. Problém ale je, že v jejich případě se již nejedná o platbu samotnou měnou, a nejsou tak ani ekvivalentem onchainových transakcí Bitcoinu. Ekvivalentem by byla například platba pomocí Lightning Network, která debatu o energetických nákladech ukončí. Leckdo by v mém článku mohl vidět volání po zákazu hotovosti. Není tomu tak. Z pozice libertariána nechávám člověka platit tím, čím chce, a přijímat platby tak, jak chce. Zároveň však volám po zastavení státních zásahů a regulací v oblasti měnových systémů.

Přijďte na komunitní setkání nejen bitcoinerů

Zajímají vás novinky nejen o Bitcoinu, ale i o dalších kryptoprojektech? Dorazte za námi na další ročník konference UTXO! Konference plná přednášek a webinářů proběhne v Praze už 3.-4.6. Budeme se na vás těšit! Registrujte se s naším slevovým kódem!


Pomozte nám šířit svobodu

Podpořte Students for Liberty v naší činnosti. Díky soukromým příspěvkům můžeme nadále publikovat obsah, vydávat tištěné materiály a pořádat vzdělávací akce. Budeme taky velmi rádi, pokud nám pomůžete rozšířit obsah mezi další lidi.

Podpořte nás Sdílet na Facebooku

Sledujte nás!

Naši aktivitu můžete sledovat taky na sociálních sítích!


Tags:

2 Odpovědi

  1. Dag napsal:

    Problém tohoto typu článku je, že se posuzuje pouze spotřeba energie, ale není to vyváženo užitečností v kontextu počtu uživatelů. Bitcoin drží 5-10% abyvatel planety. Hodleři obvykle neplatí BTC.

    Uživatelé platí fiatem na denní bázi. Kromě toho využívají další navázané finanční služby jako půjčky, hypotéky či spoření. Tohle Bitcoin vůbec neumí.

    Autor článku porovnal nějaká čísla, ale zapoměl se zamyslet nad jejich širším kontextem.

  2. radek napsal:

    Nejrůznější druhy úvěrů a spoření nejsou vnitřní vlastností žádné fiat měny. Jde o služby a struktury vybudované nad samotnou měnou. A tomu Bitcoin samozřejmě nijak nebrání. Ve formě externích smart kontraktů lze s kryptem provádět nejrůznější finanční operace i automatizovaně.

    V posledních měsících dochází každodenně k onchainovým transakcím v objemu 20 miliard dolarů, v uváděném roce 2021 to bylo kolem 50-100 miliard dolarů denně, v roce 2022 sahaly objemy transakcí i na 200 miliard dolarů.

    Kupříkladu v roce 2021 proběhly v USA platby v bezhotovostní podobě v hodnotě cca 350 miliard USD denně, s tím, že hotovostní platby se co do počtu (nikoliv objemu) podílely na všech platbách přibližně 20 %. Pokud by objem průměrné bezhotovostní i hotovostní platby byl stejný (což si nemyslím, ale jde jen o myšlenkový experiment), znamenalo by to pro hotovost v USA denní platby o objemu 90 miliard USD. Tedy lehce méně nebo až dvakrát více než u BTC. Pokud jsou však náklady na tvorbu a transport USD agregátně desetkrát vyšší, vychází opět hůře, a to několikanásobně. Srovnám-li tedy obrat a náklady USD hotovosti a BTC, BTC vyhrává.

    https://www.federalreserve.gov/paymentsystems/fr-payments-study.htm
    https://www.frbsf.org/cash/publications/fed-notes/2022/may/2022-findings-from-the-diary-of-consumer-payment-choice/
    https://www.theblock.co/data/on-chain-metrics/comparison-bitcoin-ethereum/adjusted-on-chain-volume-daily

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.