8. 2. 2024 | Radek Cieslar | 5 minut čtení
Podle portálu Eurochange je na světě v oběhu 180 různých měn. Mezi ně nepočítám spousty dalších specializovaných platidel, kuponů, tokenů, kreditů, alzáků a dalších bizarností. K čemu je nám tedy další platidlo v podobě Bitcoinu, potažmo tisíce dalších kryptoměn? Pojďme to zjistit!
Proč neplatíme Argentinským pesem?
Není to vtip, ale vážně míněná otázka. Proč ČR po rozpadu Československa místo tvorby vlastní měny nepřijala jinou, již existující měnu, jakou bylo například v té době čerstvé Argentinské peso? Proč jím neplatíme nyní? V rámci státních měn existuje jistá tradice, kdy měna bývá zároveň symbolem samostatnosti daného území. V případě měny to kromě nacionálního sentimentu znamená také státní autonomii ve správě dané měny. Česku by se jen obtížně získávalo dostatečné množství Argentinské měny a co víc – nemělo by nad měnou žádnou kontrolu. Jakýkoliv monetární nebo ekonomický problém Argentiny by se zároveň promítl do kupní síly měny, s čímž by Česko jen stěží něco zmohlo. Z praktického hlediska by to například znamenalo, že by hodnota námi používané měny každý rok oslabovala o desítky procent, protože je peso silně zmítáno inflací.
Různé měny mají různé vlastnosti
Inflace není jediným praktickým aspektem měn, ale rozhodně je jedním z těch nejvýznamnějších. To, jakým způsobem se mění peněžní zásoba dané měny, výrazně ovlivňuje hodnotu úspor uživatelů dané měny. Není těžké ve světě najít měny, které meziročně oslabují o desítky procent, což mnohým uživatelům pochopitelně nemusí vyhovovat. Někomu ale ano – může to vyhovovat těm, kteří jsou příjemci nově vydávaných peněz. Těmi mohou být firmy, které čerpají podnikatelské úvěry, nebo i lidé, kteří čerpají nově vytvořené hypotéky. Považme například příjemce českých hypoték z roku 2020, kteří měli možnost si půjčit peníze za úrok kolem 2,5 %, případně situaci na Slovensku, kdy byly nové peníze emitovány s ročním úrokem pod 1 %. Vlivem Cantillonova efektu pak sice jedni čerpají výhody z peněz, které jim byly levně půjčeny, ale všichni ostatní, kteří se k čerstvě natištěným penězům dostávají později v oběhu, přichází postupně o reálnou kupní sílu svých úspor.
Co je pro jednoho žádoucí vlastností měny, může být pro druhého nežádoucí. Různým lidem by tak v ideálním světě vyhovovalo jiné platidlo už jen s ohledem na to, jak (a v jakém množství) vznikají nové jednotky daného platidla, jak se dostávají do oběhu, a jak z něj mizí pryč.
Co s penězi smíme udělat?
Další důležitou vlastností měny je to, co s ní lze udělat, a jak to lze udělat. Po mnoha desítkách let vývoje moderních měn již máme poměrně snadné nástroje pro nejrůznější formy peněžních operací. V evropských obchodech poměrně snadno zaplatíme kreditkou. Systém, který je za ní schovaný, zvládne bez nás převést jednu měnu na druhou, a tak máme pocit, že na placení není nic těžkého. V případě hotovosti je to složitější, protože nám obchodník nemusí být schopen vrátit nazpět, nebo jednoduše nebude přijímat naši hotovost (třeba v cizině).
Hotovostní i bezhotovostní platba má své nevýhody. V případě hotovosti je to problém s přenosem. Hotovostí nelze jednoduše zaplatit na dálku. V případě velkých transakcí je to pak problém s uchováváním množství hotovosti (fanoušci seriálu Narcos tento problém budou patrně dobře znát). U bezhotovostních plateb v běžných měnách je typickým problémem to, že je potřeba mít založený účet v bance, nebo je třeba využít jinou bezhotovostní službu. Není tomu dávno, kdy platba z českého na český účet trvala i den, platba na účet u zahraniční banky několik dní, a platba na mimoevropský účet ještě déle (což stále trvá). U zahraničních plateb navíc pozorujeme problémy spojené se směnou.
V poslední době je populární jednostranný typ bezhotovostní platby, kdy pokud má příchozí strana k dispozici platební bránu, která přijímá karty, bývá odeslání i přijetí platby rychlejší. Většina uživatelů však takovou platební bránou nedisponuje, takže sice platbu kartou mohou provést, ale nikoliv přijmout. Nevýhodou tohoto řešení je pak i to, že provoz platební brány je zejména pro menší podniky s malou marží na produktech finančně náročnější. Poplatky za provedenou platbu se sice pohybují nejvýše v jednotkách procent, ale i to značí překážku. Někdy jsou navíc procentuální poplatky kombinovány s fixním minimálním poplatkem za platbu.
„Nekalé“ činnosti s penězi
Kromě technologických omezení lze narazit i na legální omezení toho, co a jak lze s penězi provádět. V případě státních měn lze u bezhotovostních operací snáz kontrolovat a omezovat prováděné činnosti, případně je zpětně pozorovat a reagovat na ně (zmrazením prostředků, sledováním dotyčného atd.). Možná si říkáte, že to je dobrá vlastnost měny, ale jak jsem uvedl výše, lidé mohou mít různé preference. V našich končinách si teď možná představíte vrahy, vyděrače a teroristy, kteří chtějí s penězi páchat velké zločiny s oběťmi, a proto mají preferenci pro „nekontrolovanou“ a volnější měnu. Takovou preferenci však vůbec nemusí mít jen zločinci, páchající zločiny s oběťmi. Považme například ženy v mnohých zemích, jimž je aktivně bráněno si založit vlastní bankovní účet a operovat s ním. Považme obyvatele zemí, jimž je povoleno ze země vyvést pouze malé množství zahraničních peněz, čímž je aktivně bráněno v tom, aby se z dané země odstěhovali či aby měli přístup ke zboží za hranicemi. Považme obyvatele v odlehlých vesnicích, kteří se k bankovním službám jednoduše fyzicky nedostanou. Obyvatele zemí, kde je striktně omezeno, kolik čeho kdo smí a nesmí zakoupit, a pod tíhou korupce či etnické diskriminace může snadno dojít ke zmrazení účtů.
Nemusíme ale ani chodit příliš daleko, abychom se dostali k metodě zmrazování účtů a zabavování majetku pro “zločiny” bez oběti. Leckdo také může mít zkrátka zájem o to, aby jeho finanční stav a finanční pohyby byly skryty před ostatními, protože si cení svého soukromí. To může být v případě stavu bankovního účtu problém, neboť k němu má formou zneužití moci přístup mnoho zaměstnanců dané banky, mezi nimiž může být i osoba z okolí majitele účtu.
K čemu tedy ten Bitcoin?
Ať už má člověk jakékoliv preference vlastností peněz, nemá právo po ostatních vynucovat používání té měny, kterou používá on. Každý má právo zvolit si měnu, kterou bude používat, a nemělo by mu v tom být ani bráněno, ani by mu to nemělo být nařizováno. Pokud někdo hledá měnu, ve které je snadné vypořádat platby napříč celým světem, měnu, k jejímuž používání netřeba složitý proces registrace (například v bance, která mnohým lidem ani není dostupná), měnu, jejíž použití je obtížněji spojitelné s konkrétními směnami, či měnu, která nepodléhá proměnlivým měnovým inflačním šokům a není centrálně řízena, a měnu, jejíž prostředky mohou být skutečně vaše, aniž by k nim měl někdo další přístup, pak může být Bitcoin vhodnou volbou. Neznamená to, že Bitcoin nemá i další vlastnosti. Nutno zmínit, že například důvěryhodné vypořádání platby může být poněkud nákladné. Dále je odpovědnost za finance přenesena na samotného uživatele.
Kromě možnosti platit přímo bitcoiny existuje i mnoho technologických rozšíření, která platby ještě zjednodušují (a zlevňují). Platba bitcoinem pomocí těchto technologií (například Lightning Network) je tak otázkou pár vteřin, a vyzkoušet si ji může každý, kdo má mobilní telefon (platit lze ale i bez použití telefonu). Samotná Lightning Network taky činí náklady na provedení platby v řádu haléřů, a to napříč celým světem. Bitcoin ale není jediná kryptoměna. Těch na světě existují stovky a tisíce. A každá představuje svůj vlastní mix vlastností, které mohou někomu vyhovovat a jinému ne. Totéž platí i pro jakékoliv jiné peníze, které mohou na volném trhu vzniknout.
Laissez-faire.
Kam dál?
Pokud vás zajímá, jak začít s Bitcoinem, doporučuji navštívit třeba náš článek o použití Bitcoinu. Jste-li k BTC stále skeptičtí, možná vás přesvědčí argumenty v příspěvku častých mýtů o Bitcoinu. Trochu náročnější, ale o to více informačně nabitý článek od Pepy Tětka, Aleše Jandy a Michala Mikleho naleznete na Alze, kde taky bitcoinem za vše zaplatíte.
Článek na Alza.cz Mapa BeruBitcoin
Pomozte nám šířit svobodu
Podpořte Students for Liberty v naší činnosti. Díky soukromým příspěvkům můžeme nadále publikovat obsah, vydávat tištěné materiály a pořádat vzdělávací akce. Budeme taky velmi rádi, pokud nám pomůžete rozšířit obsah mezi další lidi.
Podpořte nás Sdílet na Facebooku
Sledujte nás!
Naši aktivitu můžete sledovat taky na sociálních sítích!