Co vám noviny o Bitcoinu neřekly

14. 12. 2023 | Radek Cieslar | 3 minuty čtení

Pravděpodobně jste už o Bitcoinu slyšeli. Buď ze zpráv, které informovaly o tom, že jde cena Bitcoinu nahoru nebo dolů, od známých, kteří se dohadovali o tom, zda je Bitcoin bublina, spekulace a měna pro dealery drog, nebo z dalších zpráv, které uváděly všechno najednou. Možná jste v televizi viděli reportáž o tom, jak byl někdo kvůli Bitcoinu podveden a přišel o své peníze. Četli jste tweet o tom, jak Bitcoin neekologicky a zbytečně pálí energii…

Viděli jste ale ve zprávách, jak si Jirka z Horní Dolní za bitcoin koupil kafe? Jak Nikola přijala bitcoin, když udělala klientce nový střih vlasů? Řekla vám některá z médií, co Bitcoin skutečně je a co je jeho podstatou? Pokud ne, nebo jste k Bitcoinu skeptičtí, jste tu správně. V tomto článku se podívám na to, jak se reálně používá Bitcoin a co to je.

Nestátní digitální peníze se vším všudy

Bitcoin je nestátní digitální decentralizovaná kryptoměna. To znamená, že nepatří pod žádnou vládu a neexistuje žádná instituce, která by jím dokázala manipulovat, jako se to děje s jinými měnami. Každé peníze však ke své existenci potřebují nějakou formu a infrastrukturu. Naše koruny mají formu mincí, bankovek, a bezhotovostních vkladů na bankovních účtech. K tomu je potřeba papír, kov, a velké množství nejen elektrické energie. Chcete si vybrat z banky? Potřebujete bankomat. Bankomat potřebuje elektřinu a dodanou hotovost (banka taky, ale to nechme stranou). Dodaná hotovost potřebuje palivo do automobilu, který ji dopraví do bankomatu. Odkud? Buď z jiného místa, nebo rovnou z tiskárny cenin. Ta potřebuje papír, další materiály a další energii.

Asi tušíte, kam tím mířím. Každé peníze potřebují ke své existenci a oběhu nějaké zdroje. Bitcoin není výjimkou. Zdroje, které spotřebovává, jsou transformovány na elektřinu, prostřednictvím které probíhá těžba nových bitcoinů, čímž jsou zároveň důvěryhodně prováděny všechny transakce (což je zajímavý mechanismus). Pokud jste tedy slyšeli o tom, že Bitcoin zbytečně pálí energii, když počítá nesmysly, je to stejné, jako kdyby někdo tvrdil, že bankomaty, bankovky, mince a všechny peněžní transakce, výplaty i platby jsou zbytečné pálení energie. O srovnání energetické/ekologické náročnosti Bitcoinu a jiných měn jsem psal zde.

Je Bitcoin spekulace?

S Bitcoinem se samozřejmě dá spekulovat a obchodovat, jako s téměř jakoukoliv jinou měnou. Lidé to dělají. Není to ale hlavní podstata Bitcoinu. Tou je, že jsou to peníze, jak bylo psáno výše. Málokoho by ale zajímal novinový článek, který popisuje, jak si někdo něco koupil za koruny/eura/Bitcoin na Alze či v tisícovkách jiných podniků. I proto se v novinách daleko častěji dočtete o Bitcoinu, jakožto nástroji pro spekulace a investice, přestože jeho určení je jiné. Je určen k placení či uchování hodnoty. V našich videích můžete vidět, jak platba přes Bitcoin probíhá, a že si za něj dnes koupíte v podstatě cokoliv.

Je Bitcoin podvod?

S Bitcoinem se samozřejmě dá i podvádět, jako s jakoukoliv jinou měnou. Rozdíl oproti mnohým měnám je ale v tom, jak takový podvod funguje. Zatímco u některých jiných měn či forem peněz jsou některé podvody zvratné (někdy lze například vynutit zpětnou platbu z českého účtu, pakliže šlo o kradené peníze), u Bitcoinu neexistuje instituce, která by dokázala Bitcoinem manipulovat. Existují možnosti, jak zvrátit ještě nedokončené transakce, ale obecně není vlastností Bitcoinu přenášet zodpovědnost za své činy na jiné instituce, jako u jiných peněz.

To však má i obrovskou výhodu. Neexistuje banka, centrální banka, úřad nebo vláda, která by dokázala činit ty největší podvody, jako je znehodnocování peněz formou selektivního vydávání nových peněz (někdy panuje mylná představa, že vlády tisknou nové peníze, to ale není úplně přesné. Nové peníze vznikají především jako vklady na účtech, tedy jen jako „čísla v počítači“). Takový podvod pozorujeme v podobě inflace, kdy naše úspory každý rok ztrácí na hodnotě a koupíme si za ně stále méně věcí. Jejich hodnota je „ukradena“ nově vytvořenými penězi. Pro představu, v ČR takto ročně nové peníze „ukradnou“ z hodnoty úspor lidí stovky miliard korun. V některých zemích takto z úspor každoročně mizí i desítky procent hodnoty. Před takovým znehodnocováním je Bitcoin chráněn.

Můžete jím zaplatit?

Bitcoinem samozřejmě můžete zaplatit i vy, jako s téměř kteroukoliv jinou měnou. Stačí najít někoho, kdo od vás bitcoin přijme jako platidlo. Totéž platí i o koruně, euru, dolaru, dinárech a jakékoliv jiné měně. S Bitcoinem v Česku například zaplatíte v každém podniku, kde přijímají Qerko, na Alze, i na velkém množství dalších míst, která se někdy jen obtížně mapují. Aktuální mapu míst, kde lze platit Bitcoinem, lze nalézt například na mapa.berubitcoin.cz. Stejně tak můžete Bitcoin přijímat i vy za své služby. Jak na to, zjistíte třeba v našem článku o používání Bitcoinu.

Je Bitcoin dokonalý?

Ne, Bitcoin není dokonalý, jako ani žádná jiná měna na světě. Mým cílem však nebylo vás přimět si to myslet. Chtěl jsem především ukázat, že je Bitcoin ve skutečnosti mnohem nudnější, než nám běžně předkládají média. Mám ho v mobilní peněžence a kupuji si za něj kafe, propisky, kabely, donuty, svíčky i chleba, aniž by o té senzaci psaly noviny. A vy můžete taky.

Bitcoinová komunita žije!

Nejen v České republice existuje komunita příznivců Bitcoinu. Jak bychom u této kryptoměny čekali – je decentralizovaná a samoorganizovaná. Komunita kolem Bitcoinu pořádá meetupy i jiné akce, kde je možné se nejen o Bitcoinu dozvědět více, případně rovnou realizovat dobré nápady. Další informace naleznete na stránce Jednadvacet.org.


Pomozte nám šířit svobodu

Podpořte Students for Liberty v naší činnosti. Díky soukromým příspěvkům můžeme nadále publikovat obsah, vydávat tištěné materiály a pořádat vzdělávací akce. Budeme taky velmi rádi, pokud nám pomůžete rozšířit obsah mezi další lidi.

Podpořte nás Sdílet na Facebooku

Sledujte nás!

Naši aktivitu můžete sledovat taky na sociálních sítích!


Tags:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.